Emlak Yatırımı Konusunda Arsa Mı, Arazi Mi Yoksa Konut Mu olmalı?

Konut Mu Seçilmeli?

Kupon-Arsa
Kupon-Arsa

 1. Konut

   a) Daire
         I ) Villa
II ) Apartman Dairesi
         III ) Müstakil Konut
         IV ) Rezidans daireler
   b) Ofis 
         I ) Hom Ofis
         II ) Dükkan

2. Arazi

 a ) Arsa

 b ) Arazi

 c ) Tarla

   Bu seçeneklerden bir tanesini kararlaştırıp ona göre karar vermeniz gerekli. Tabi ki bu seçeneklerden birine karar verdikten sonra önemli noktalardan bir tanesi de yerinizi doğru seçmelisiniz. bunla ilgi aklınızda kalması gereken bazı püf noktalar var bunlar şöyle yol durumu alt yapı durumu okul ve egtim kurumlarına yakınlıgı hastane ve sağlık kuruluşlarına olan uzaklıkları sosyal yaşamın gelişmekte olduğu yerlerden seçimlerinizi yapmalısınız.

Arsa ve arazi yatırımında değerlendirilmesi gerekenler

Arazi Yatırımının Avantajları
Arazi Yatırımının Avantajları

Arsa ve Arazi arasındaki fark

Arazi : Arazi üstünden imar geçmeyen toprak demektir misal yollar tepeler duvarlar ve ağaçların ormanların olduğu yerlerdir.

Arsa  : Belediye sınırları içinde olan ve belediyenin parselleme işlemi yaptığı araziye denir. Üzerinde imar beli bir kısmına konut yapma izni olan yerdir. Eğer konut yapma izni yoksa ona da tarla denir.

Arsa yada arazi almaya karar verdiğinizde yapa bildiğinizce hisseli almamaya çalışın

Arsa ve arazi uzun vadede iyi bir kazançtır ama kısa vadede size bir şey kazandırmaz.

Alacağınız yerlerde mutlaka araştırma yapın kamulaşma yada sit alanı olabilecek yada su havzası olacak yerlerden mutlak uzak durun

Arsa ve arazi yatırımlarda banka kredilerine girmemelisiniz zarar edersiniz.

Konut yatırımında değerlendirilmesi gerekenler

Emlak ta yenileme masrafları
Emlak ta yenileme masrafları

Konut yatırımı yapacaksanız ilk olarak kirada oturmuyor olmanız gerek çünkü o giderde sizi aksiliğe uğratabilir. konut alacaksanız konut kredilerini mutlaka takibi edin bankalardaki konut kredilerini mutlak bilin. Kira geliriniz sizin için çok önemliyse önerimiz ofis yada dükkan tarzında yerler öneririz getirisi daha yüksektir ve müşterisi çoktur. Özellikte günümüzde ofisler ve dükkanlar pasajlar oldukça rağbete olduğu görülmektedir.

Kısa vadede kar elde etmek isteyenler için piyasasının altında satılan yerleri ellerinden kaçırmamalarını öneririz. Böyle bir durumda hem alırken hem satarken kazancınız olur ve kısa dönemde nakit e çevirebileceğiniz yüksek karınızın olacağı yerlerdir.