Arazi Yatırımının Avantajları

Arazi yatırımının kazanç oranı yükseliyor

Uzun vadede yatırım yapacak yatırımcıların ve uzmanların önerdiği en iyi kazanç arazi arsa ve tarla satın almak olarak bilinmekte. Arazi arsa veya tarla satın alırken gelirinizi iyi bir şekilde elde etmek için arazinizin bulunduğu yerde çok önemlidir. Tarla satın alırken dikkat etmeniz gereken imara girebilecek ve yerleşim yerlerine yakın olması gelirinizi katlayacaktır. Böyle bir yatırım yapıldığında bu kazanç gayrimenkul piyasasındaki en iyi kazançlardan biri olacaktır.

Arazi yatırımında kiracı ile uğraşma derdiniz yok tur

Arazi Yatırımının Avantajları
Arazi Yatırımının Avantajları
Daire ve ofis yatırımcılarının kiraya verirken dikkatli ve bilgili bir şekilde seçim de bulunmazlarsa ileriye dönük sıkıntılar yaşama ihtimalleri çok yüksektir. Kiracının zamanında kirasını ödememesi ve hata bu işlerin sıkıntılı bir hal alıp avukatlık olmaları ve daha sonra avukat masraflarına da yansıması ve verilen gayrimenkulün kar yerine zarara uğratması. Verilen gayrimenkulün yıpratılması ve onarılması için size zaman ve para kayıpları yaşatması. Arsa mülkiyetinde kiracının zedeleyebileceği bir durum olamayacağı için sıkıntılar kat kat düşüyor. Arsanın kiraya verilmese bile gayrimenkulden fazla değer kazandıracaktır tabi kine değindiğimiz kriterler ölçüsünden.

Aidat ve bakım masraflarınız yok

Emlak Aidat ve bakım masrafları
Emlak Aidat ve bakım masrafları
Alınan daire ve ofislerin boş kaldığı dönemlerde mülk sahiplerine aidat ve bakım masraflarının mülk sahibine ek bir gider olarak yansımakta bu tarz giderler arazi sahiplerin giderleri yoktur.

Yenileme masraflarınız olmaz

Emlak ta yenileme masrafları
Emlak ta yenileme masrafları
Yenileme masrafları daire ve ofislerde zamanla oluşmakta. Genelde kiraya verildiğinden depozito dan yapılamayacak kadar küçük bir masraf olmadığından ve zamanla artarak çoğaldığından müşteri yıpranmış yerlerin yenilenmesi talebiyle yada beğenmediğinde mülk sahibine ek bir masrafla karşı karşıya bırakmakta. Arsa arazi ve tarlalarda böyle bir masraf olmamasından kira konusunda daha sıkıntısız olmuştur.

Emlak vergisi yoktur

Arazi arsa  ve tarla kiraya verilmediği sürece emlak vergisi yoktur daire ve ofislerde emlak vergisi vardır. Daire ve ofislerde ödemeleri düzenli vergilerin bulunmalarından  dolayı bu ödemelerin arsalarda arazilerde ve tarlalarda ek bir gider olmamaktadır. Buda arazi alımlardaki artı bir yön dür. Tabi birde alınan arazinin yerleşim yerin yakınlığı ve konumu göz önüne alınarak hareket edildiğinde dairelerden ve ofislerden daha iyi bir gelir kapısı olmaktadır.